هنر نمایش 21 بهمن 1399

7 حقیقت جالب از والت دیزنی

در مقاله امروز به 7 نکته جالب از زندگی هنرمند بزرگ، والت دیزنی می‌پردازیم

ادامه نوشته
هنر و فرهنگ 10 دی 1399

هنر بی هنری

قطعا سبک موسیقی، اشعار، موضوع فیلم‌ها و داستان‌ها و حتی شخصیت پردازی‌ها دستخوش تغییراتی شده اند که یک امر طبیعی به‌شمار می‌رود اما هنوز بعد از گذشت چند سالی که از ورود فضای مجازی به کشور می‌گذرد چطور ما هر اثری را هنر و هر آدمی را هنرمند خطاب می‌کنیم !

ادامه نوشته
موسیقی 19 آذر 1397

رابطه موسیقی و سلامتی

همانند تمریناتی که در یک باشگاه ورزشی انجام می دهید و توانایی های جسمانی خود را افزایش می دهید، موسیقی می تواند مغز و روان شما را تمرین دهد. آهنگ های شاد و ریتیمیک می توانند احساس شادی و سرزندگی را در انسان ایجاد کنند. در مقابل، آهنگ های غمگین حتی می توانند اشک انسان را جاری سازند.

ادامه نوشته
موسیقی 13 آذر 1397

گران‌ترین ساز جهان

شاید شماهم کنجکاو باشید که گرانترین ساز جهان در کجا و به دست چه کسی ساخته شده است.

ادامه نوشته
نقد فیلم 10 آذر 1397

روایت‌هایی چند پاره درباره «همه می‌دانند»

در زمانیکه منتقدان فیلم کمتر درباره آثار سینمایی نقد می‌نویسند این بار جمعی از منتقدان ایرانی بعد از تماشای «همه می‌دانند» آخرین اثر اصغر فرهادی دست به قلم شدند و نظرات خود از این فیلم را یادداشت کردند.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 3 آذر 1397

مقرنس کاری در معماری اسلامی

مقرنس کاری یکی از عناصر مهم تزیینی معماری است، که در زیبا ساختن بنا‌های ایرانی بخصوص مساجد و مقبره‌ها استفاده می‌شود.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 1 آذر 1397

آشنایی با سبک سوررئالیسم یا فراواقع گرایی

در سبک سوررئالیسم به قوه ی وهم, رویا و تداعی آزاد صور پنهان در ضمیر ناخودآگاه هنرمند اصالت داده می شود و هنرمند می کوشد تا در خلق اثر هنری از سیطره ی عقل و ادراکات حسی رها شود و به صورت های مکتوم در روح و روان خود تجلی خارجی بخشد

ادامه نوشته
هنر تجسمی 29 آبان 1397

تایپوگرافی

تايپوگرافي روشی در ارتباط تصویری می باشد که با حضور صنعت چاپ در عرصه انتشار کتاب به وجود آمده است . عقیده بر این است طراحان وظیفه انتقال ذهنیات خود و پیام موضوع را در آثارشان بر تصویر و حروف قرار می دهند.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 9 مهر 1397

آشنایی با سبک امپرسیونیسم در نقاشی

امپرسيونيسم سبكي از نقاشي است كه از پاريس و فرانسه ميانه قرن نوزدهم شروع شد. این سبک از نقاشی تمرکز زیادی بر روی نور و انعکاس آن دارد.در این مقاله به ویژگی های این سبک از نقاشی و آشنایی با چند نمونه از آثار بزرگان این سبک میپردازیم.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 2 مهر 1397

تاریخچه هنر سفالگری ؛ از گذشته تا امروز

سفالگری هنری است با قدمت بسیار بالا که برای مورخان جزء مهم ترین مظاهر هنری است . سفالگری در ادوار تاریخی دست خوش تغییرات زیادی شده و تکنیک های مختلفی به این هنر اضافه شده است که در این مقاله به بررسی این هنر میپردازیم .

ادامه نوشته
موسیقی 31 شهریور 1397

آشنایی با آواز هوره

انسان از زمانی که به صدای باد، صدای رودخانه و ریزش آبشارها از کوهستان، آواز یک پرنده، آه و ناله‌های اطرافیان از درد و رنج، انتقال احساسات خود به دیگران و یا دریافت آن آشنا شد به تاثیر این پدیده‌ها بر روی ذهن و احساسات خود پی برد. در آن زمان انسان‌ها نمی‌ دانستند که این آواها نوعی از موسیقی هستند، ولی تحت تاثیر آن مسرور یا دلتنگ و ملول می‌گشتند. ‌ازجمله آوازهای نخستین بشر که گاه آنرا به اهورا مزدا مرتبط می‌دانند ،"هوره" است که قدمتی حدوداً 7000 ساله دارد.

ادامه نوشته
آموزش موسیقی 30 شهریور 1397

اجزای موسیقی

دراین مقاله به توضیح نسبتا کامل از موسیقی ، نت نگاری ، شناسایی خط موسیقی ، شناختن گام های ، روش شناسایی نام گام ، گام های مینور و ماژور ، نت سانسیبل ، اکتاو و .... میپردازیم ، تا دوستداران و هنرجویان موسیقی بتوانند درک بهتری از موسیقی و تئوری آن داشته باشند

ادامه نوشته
هنر تجسمی 30 شهریور 1397

آشنایی با هنر گرافیک

درین مقاله کوتاه قصد داریم توضیح اجمالی از هنر گرافیک را بیان کنیم.گرافیک هنری است که از نظر تأثیر خود، بیشتر بر طراحی تأکید دارد تا بر رنگ.در گذشته هنر گرافیک به آن قسمت از طراحی و نقاشی سیاه و سفید گفته می‌شد که به وسیله فن چاپ دستی یا ماشینی تکثیر می شدند.مروزه هنر گرافیک وسیله ای برای آگاه کردن مصرف کننده از کیفیت موضوع مصرف است.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 27 شهریور 1397

۶ ترفند ساده برای ترکیب‌بندی در عکاسی پرتره

این مطلب۶ ترفند ساده برای ترکیب‌بندی در عکاسی پرتره به قلم کرستینا دیکسون می باشد.درین مطلب کوتاه سعی شده مطالب مهمی در ترکیب بندی عکاسی پرتره شرح داده شود.

ادامه نوشته
هنر تجسمی 16 شهریور 1397

نسبت طلایی در عکاسی

لئوناردو فیبوناچی ریاضیدان برجسته ی ایتالیایی که اکثر کارهای او برگرفته از آثار خورازمی میباشد ، نخستین ریاضیدان بزرگ اروپا در قرن 13 میلادی است . او با طرح مساله ای توانست دنباله ی مشهور فیبوناچی را خلق کند ، که امروزه با پیشرفت تکنولوژی به طرز جالبی اثر این دنباله را در طبیعت میتوان دید که در ادامه این نوشته شاهد آن خواهید بود ...

ادامه نوشته
هنر تجسمی 16 شهریور 1397

استفاده از وزن بصری برای ایجاد تعادل در عکس

در این نوشتار می آموزیم که وزن بصری در عکاسی چیست ؟ نقطه ی کانونی عکس کجاست ؟ و رفتار ناخودآگاه چشم مخاطب در مواجه با اثر به چه شکل است ؟ و چگونه با رعایت نکات وزن بصری بتوانیم در عکس خود تعادل ایجاد کنیم ... در یک ترکیب بندی جالب، به طور کلی سلسله مراتبی از المان های جالب برای چشم شما وجود دارد و ترتیبی که شما آنها را می بینید، نشان می دهد که آن المان ها چقدر «وزن بصری» دارند. وزن بصری یک ابزار ترکیب بندی در عکاسی است که عکاس می تواند به کمک آن چشم بیننده را به سمت یک نقطه کانونی (معمولا سوژه اصلی) جلب کند.

ادامه نوشته
هنر نمایش 16 شهریور 1397

فیلم نامه نویسی

یکی از اساس و رکن های اصلی هنر هفتم فیلم نامه نویسی می باشد.هدف ازین مقاله بیان مطالب کلی هنر فیلنامه نویسی و بیان چگونگی تولید یک فیلم نامه جامع می باشد که بر اساس اصول و ساختاری کامل نوشته شده است.

ادامه نوشته
آموزش موسیقی 12 شهریور 1397

مشخصه های صوت از نظر موسیقیایی

فراگیری تئوری موسیقی برای هنرجویانی که قصد گام نهادن در سطوح بالای هنری را دارند اجتناب نا پذیر است . باید دانست که صدا از نظر یک موسیقیدان و تا آنجا که در بحث تئوری موسیقی به بررسی آن پرداخته میشود ، دارای مشخصه های زیرین است : نواک ( زیر و بمی ) ، دیرند ، شدت ، شیوش (طنین و رنگ صدا) که در این نوشتار به توضیح هر یک میپردازیم .

ادامه نوشته
هنر تجسمی 8 شهریور 1397

عکاسی پرتره چیست ؟

عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.این نوع سبک یکی از مشهورترین انواع عکاسی است که هم در بین عکاسان آماتور و هم حرفه ای انجام می شود

ادامه نوشته