جام سفالین نفیس و گُل رُزی که به همایون شجریان اهدا شد

سسسسس
کد خبر : 153595
تاریخ : 4 مهر 1397
در کنسرت گروه موسیقی تنبور «شمس» به آهنگسازی کیخسرو پورناظری و صدای همایون شجریان در شهر قونیه، جام سفالین نفیس و گُل رُزی که با تربت بارگاه مولانا پرورش یافته بود، به مناسبت زادروز تولد محمدرضا شجریان به فرزند او تقدیم شد.

 زادروز تولد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران در کنسرت عرفانی گروه موسیقی تنبور «شمس» به آهنگسازی کیخسرو پورناظری و با صدای همایون شجریان در شهر قونیه در کشور ترکیه گرامی داشته شد.

کنسرت عرفانی گروه موسیقی تنبور «شمس» به آهنگسازی کیخسرو پورناظری و با صدای همایون شجریان در پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی عرفانی صوفیه ساعت 20 شامگاه گذشته، سه‌شنبه سوم مهر 97 (25 سپتامبر 2018) در سالن سه هزار نفره کنگره سلجوقیان شهر قونیه در ترکیه با حضور اسین چلبی (Esin Çelebi) نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا و دیگر مدیران این بنیاد فرهنگی بین‌المللی، ابوالحسن (معاون وزیر فرهنگ و هنر کشور ترکیه)، فروزنده اربابی (نماینده بنیاد بین‌المللی مولانا در ایران)، مجید پازوکی (مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و از بنیان‌گذاران بنیاد در شرف تأسیس بایزید بسطامی)، گروه 70 نفره بنیاد فرهنگی بایزید بسطامی شامل؛ اساتید دانشگاه، مولوی‌پژوهان، پزشکان، حافظ‌پژوهان، دانشجویان، هنرمندان، فعالان حوزه فرهنگ و هنر و ... از ایران، ناهید تیموری (تهیه‌کننده سینما و تئاتر)، چندین شخصیت فرهنگ و هنر کشور ترکیه، تعداد بی‌شماری از ایرانی‌ها و علاقه‌مندان به موسیقی برگزار شد. 

گروه موسیقی تنبور «شمس» در جدیدترین کنسرت خود، قطعاتی از ساخته‌های جدید و قدیم کیخسرو پورناظری ازجمله؛ «افسانه تنبور»، «ماها»، «مغانه»، «امروز»، «یارکان» و آهنگ «مردان خدا» را با صدای همایون شجریان اجرا کردند.

اعضای گروه موسیقی «شمس» که همایون شجریان را در کنسرت پانزدهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی عرفانی صوفیه همراهی کردند، عبارت بودند از؛ کیخسرو پورناظری (آهنگساز و نوازنده تنبور)، تهمورس پورناظری (نوازنده تنبور و تک‌نواز تنبور)، سهراب پورناظری (نوازنده تنبور و تک‌نواز تنبور)، حسین رضایی‌نیا (نوازنده دف)، دنیا کمالی (نوازنده تنبور و همخوان)، سپهر رامین (نوازنده تنبور)، آیین مشکاتیان (نوازنده سازهای کوبه‌ای) و کیمیا جمشید (نوازنده تنبور).

در پایان این کنسرت موسیقی عرفانی، از طرف خانم اسین چلبی (نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا) و ابوالحسن (معاون وزیر فرهنگ و هنر کشور ترکیه)، با اهدای لوح یادبود از کیخسرو پورناظری به پاس یک عمر تلاش هنری در خدمت به موسیقی عرفانی تقدیر شد و در ادامه نیز، یک عدد ساز نی و همچنین هدایای نفیسی به رسم یادبود به اعضای گروه موسیقی تنبور «شمس» و همایون شجریان اهدا شد.

همچنین جام سفالین نفیس و گُل رُزی که با تربت بارگاه حضرت مولانا پرورش یافته است از طرف اسین چلبی و معاون وزیر فرهنگ و هنر ترکیه، به مناسبت زادروز تولد محمدرضا شجریان به فرزند او تقدیم شد.

در ادامه این مراسم، بنیاد جهانی مولانا با اهدای تندیس و هدایای نفیسی از فروزنده اربابی (نماینده بنیاد بین‌المللی مولانا در ایران و تنها عضو ایرانی این بنیاد فرهنگی جهانی) به پاس تلاش‌هایش در خدمت به مولانا تقدیر شد.

پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی عرفانی صوفیه با همت اداره فرهنگ و گردشگری استان قونیه و با اجرای گروه‌های مختلف دنیا از جمله؛ کسرت خاص «ت.ر.ت» TRT تحت عنوان «به عشق اهل بیت» از کشور ترکیه، انجمن موسیقی «تاریخی ترکی استانبولی» از کشور ترکیه، گروه «دائوت خان سادوزایی» از کشور افغانستان، گروه «رضوان الاسمر»، گروه «دالینه جابور» از کشور لبنان، گروه موسیقی «شمس» به سرپرستی و آهنگسازی استاد کیخسرو پورناظری و خوانندگی همایون شجریان از کشور ایران، گروه موسیقی «آریانا ساوالس» از کشور اسپانیا، انجمن «یادگار دده‌های کرکوک» از کشور عراق، گروه «ضابط نبی‌زاده» از کشور آذربایجان، انجمن «موسیقی عرفانی قونیه»/ آیین سماع از کشور ترکیه، «مناجات یولچی آوا» از کشور ازبکستان و انجمن «عالیم اوغلو» تحت عنوان «رقص روح» از کشور ترکیه در روزهای 29 شهریور ماه امسال تا 8 مهرماه جاری (20 تا 30 سپتامبر 2018) در سالن مرکز کنگره سلجوقیان در شهر قونیه در کشور ترکیه برگزار می‌شود.

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید