اسکار اصغر فرهادی باید به خانه سینما برگردد

اصغر فرهادی-اسکار-خانه سینما-فروشنده=جدایی
کد خبر : 153463
تاریخ : 22 شهریور 1397
ابوالحسن داودی که سال‌ها سابقه مدیریت صنفی در سینما را داشته است،تاکید دارد که طبق قانون اسکار؛ معرفی فیلم از هر کشوری با نظر منتخب صنوف اصلی آن سینما که در ایران در زیر مجموعه خانه سینما قرار می‌گیرند،اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل اسبق خانه سینما یادآور شد: زمانی که من در خانه سینما مسوولیت داشتم از صنوف اصلی سینما، نمایندگانی از کانون کارگردانان،تهیه‌کنندگان،فیلمبرداران،بازیگران و... در جلسات کمیته اسکار در خانه سینما حاضر می‌شدند تا فیلم طبق قانون آکادمی بواسطه‌ی منتخب تشکل‌های صنفی سینمایی به آکادمی معرفی شود. 

او ادامه داد: در دو سال متمادی از سوی خانه سینما به ترتیب فیلم «گبه» و «بچه های آسمان» معرفی شد که فیلم «بچه‌های آسمان» در فهرست نامزدهای نهایی اسکار قرار گرفت پس از آن و در زمان مدیریت شمقدری معاون سینمایی دوره‌ی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با توجه به اینکه برخی حقوق و وظایف تشکل‌های صنفی از آنها گرفته شد و در نهایت در مقاطعی خانه سینما تعطیل شد، وظیفه معرفی فیلم برعهده فارابی به عنوان یک نهاد دولتی قرار گرفت.

داودی معتقد است: باید این روند اصلاح شود و دوباره در اختیار خانه سینما قرار بگیرد و نباید فارابی بحث معرفی فیلم به اسکار را قبضه کند.

کارگردان «زادبوم» در پاسخ به اینکه اگر قانون آکادمی اسکار بر حضور منتخب اصناف تاکید داشته وقتی یک نهاد دولتی همچون فارابی فیلم را معرفی می‌کند، این معرفی از سوی آکادمی مورد پرسش قرار نمی‌گیرد، گفت: دست‌اندرکاران فارابی با این توجیه که اعضای معرفی فیلم ایرانی جزو اصناف هستند،کارشان را پیش می‌برند. 

داودی در پایان در پاسخ به اینکه آیا روسای صنوف باید در جلسات آکادمی حضور داشته باشند و آیا سابقه داشته است که رییس کانون کارگردانان معرفی شود اما فارابی حذف کند،گفت: تاکیدی بر حضور روسای صنوف نیست اما به هرحال ایشان منتخب صنف بوده، اینکه فارابی منتخب صنف را وتو کند بدعتی جدید است.

اصغر فرهادی سینما اسکار خانه سینما

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید