پوستری که پس از ۵۰ سال همچنان محبوب است

چه گوارا- پوستر - فیلم -خبر هنری-مجله فرهنگی هنری بانگ
کد خبر : 153552
تاریخ : 1 مهر 1397
«جیمز فیتزپاتریک» هنرمند ایرلندی در سال ۱۹۶۸ پوستری از چهره «ارنستو چه‌گوارا» رهبرانقلابی مارکسیست و از شخصیت‌های اصلی انقلاب کوبا خلق کرد و این پوستر از آن پس به طور فراگیر به عنوان یکی از نمادهای انقلابی بشر دوستانه در سراسر جهان شناخته شد.

 «جیم فیتزپاتریک » ۵۰ سال پس از طراحیپوسترمعروف چه‌گوارا از این که این اثر همچنان در سراسر جهان شناخته شده و مورد استقبال قرار می‌گیرد، خرسند است اما از سوء استفاده‌های تجاری از آن دل‌ خوشی ندارد.

این پوستر بر اساس عکسی از «آلبرتو کوردا » عکاس کوبایی که در سال ۱۹۶۰ ثبت شده، طراحی شده است و «فیتزپاتریک» پس از طراحی اینپوستردر سال ۱۹۶۸ آن را به طور رایگان و برای استفاده همه در دسترس قرار داد. 

وی در این زمینه توضیح می‌دهد: "طرح اینپوستربه سرعت توسط جنبش‌های چپ بر روی تی‌شرت‌ها، پوسترها و نشریات استفاده شد. همچینن بسیاری از کمپانی‌ها نیز از آن بر روی کالاهای خود نیز اسنفاده کردند و این موضوع بود که مرا آزرده خاطر کرد و به همین دلیل سرانجام در سال ۲۰۱۰ خواستار دریافت کپی‌رایت این اثر شدم. در ابتدا این موضوع برایم اهمیتی نداشت اما زمانی که کمپانی‌های بزرگ تجاری چون کارخانه‌های سیگارسازی طرحپوسترمن را دزدیدند با آن مشکل پیدا کردم چون از این نوع سوء استفاده‌های تجاری متنفرم. 


پوستر عکس چگوارا


«فیتزپاتریک » که هم‌اکنون در شمال شهر دوبلین پایتخت ایرلند زندگی می‌کند درباره طراحیپوسترچه‌گوارا توضیح داد: "چندپوستراز چهره چه‌گوارا طراحی کردم اما آن که از همه مهم‌تر بود و همه با آن آشنا هستندپوسترقرمز و سیاه است که پس از قتل چه‌گوارا به دست نیروهای بولیویایی در سال ۱۹۶۷ در زندان طراحی کردم. این اثر اولین بار در نمایشگاهی تحت عنوان «زنده باد چه» در لندن رونمایی شد".

"پوستر «چه» بسیار ساده است و یک طرح سیاه و سفید است که من رنگ قرمز را نیز به آن افزودم. ستاره روی کلاه چه‌گوارا را نیز با دست و با رنگ قرمز کشیدم. از لحاظ گرافیکی این اثر بسیار قوی، صادق و صریح است و آن چیزی است که درباره اینپوستردوست دارم. 

«فیتزپاتریک » گفت کپی‌رایت اینپوستررا به خانواده گوارا پیشنهاد دادم اما آنها هنوز مستندات لازم را برای من ارسال نکرده‌اند و این احتمال وجود دارد که به جای آن کپی‌رایتپوستررا به یک موسسه خیریه عمومی واگذار کنم. 

پوستر چه گوارا

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید