جایزه ای برای حل مسائل سینما

سینما
کد خبر : 153535
تاریخ : 31 شهریور 1397
روح الله حسینی درباره برگزاری جایزه پژوهش سینمایی گفت: همانند اتفاقی که با برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال‌ها و دهه‏ های آغازین، از نظر کمیت و کیفیت برای تولیدات سینمای ایران افتاد، برگزاری مستمر جایزه پژوهش سینمایی سال نیز می‏‌تواند باعث افزایش کیفیت تولیدات شود.

به گزارش بانگ به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومیجایزهپژوهش سینمایی، عضو شورای سیاستگذاریجایزهپژوهش سینمایی افزود:  اینجایزهاز این جهت که بر انجام پژوهش حول محور موضوعات و مسائل سینمای ایران تعریف شده، قاعدتاً در پی حل مسائل سینما است و در نتیجه تولیدات  سینمای ایران از آن بهره می‏ برند. البته همه چیز مشروط به توجهی است که از طرف سینماگران به این پژوهش‏‌ها خواهد شد، که این خود نیاز به زمان و ترویج فرهنگ مراجعه به پژوهش‏ ها پیش از اقدام، در نزد فعالانسینمادارد. 

وی درباره حضور و مشارکت دانشگاه‌ها در این رویداد فرهنگی ، گفت: فیلم‏نامه و تولید یا نگارش فیلمنامه بخشی از چرخه صنعت سینمای ایران است و در نتیجه ضعف یا قوت آن وابسته به عوامل و عناصر مختلفی است که نیاز به پژوهش و مطالعه دارند. نظارت و ممیزی از عوامل موثر بر چند و چون نگارش فیلم‏نامه‏‌ها محسوب می‏ شوند، همانطور که بضاعت تکنولوژیک سینمای ایران یا سواد میان‏ رشته‏‌ها و بویژه ادبی نویسندگان سینمای ما نیز در تولید فیلم‏نامه‏‌ها نقش مهمی داشته و دارند.

حسینی افزود: اگر ورود پژوهشگران دانشگاهی توجه به این گستره از عوامل و مطالعه آنها باشد قطعاً موثر و مفید خواهد بود ضمن اینکه در طول زمان قطعا گفتگوی نزدیک اهل نظر و فعالان سینما، منجر به بازنگری و بازشناسی واقعی‏ و درست‏ تر مسائل و نظرات هر یک از دو طرف می‏‌شود.   

حسینی درباره ملاک ارزیابی پژوهش‌ها توضیح داد: علاوه بر معیارها و استانداردهای معمول انجام یک کار پژوهشی ، آنچه در ارزیابی آثار این جشنواره اهمیت ویژه‏ای دارد، توجه به مسائل و موضوعات سینمای ایران است که چنانچه مد نظر پژوهشگران نباشد، هر اندازه اثر به لحاظ علمی و تحقیقاتی متقن و محکم باشد مورد استقبال هیات‏‌های داوری قرار نخواهد گرفت.

وی درباره کمرنگ بودن مقوله پژوهش در کشور گفت: دلایل مختلف و متعدد تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی در این ماجرا دخالت دارند که فرصت پرداختن به آنها در این مجال نیست. آنچه مهم است این است که اندک‏ اندک در حوزه‏ های مختلف و از جمله سینما، مطالعه و تحقیق اهمیت پیدا کرده است. شاید هم لطماتی که بویژه در حوزه اقتصادی، کارهای بی‏ مطالعه و پژوهش، به بار آورده، موجب شده تا ضرورت و اهمیت تحقیق درک شود، که به هر حال مبارک و مغتنم است.

وی با اشاره به محورهای پژوهشی اینجایزهاظهار داست:  این محورها در ارتباط با یکدیگر معنا و اهمیت پیدا می‌کنند و در نتیجه، همگی از اهمیت و اعتبار یکسانی برخوردارند.

حسینی همچنین گفت:  اگر در نهایت نتوانیم آرشیوی از  پژوهش‌های برتر داشته باشیم  یعنی اگر دانشی که تولید می‏ شود انباشته نگردد ، نقض غرض رخ داده است. این خود از آداب و قواعد مسلم پژوهش است که هر تحقیق جدیدی باید بر مبنای مطالعات گذشته و پیشینی، انجام شود و لذا نه تنها پژوهش‏ های برتر بلکه کل پژوهش‏ ها باید در سامانه‏‌ها بایگانی شود و هر یک مقدمه‏‌ای برای مطالعات بعدی باشد.

سینما هنر نمایش جایزه

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید