سنگ مزار مرحوم استاد محمدرضا شجریان نصب شد

سنگ مزار مرحوم استاد محمدرضا شجریان نصب شد
کد خبر : 154904
تاریخ : 11 دی 1399
همایون شجریان طی خبری اعلام کرد طراحی سنگ مزار استاد شجریان با دست خطی از خود مرحوم استاد محمدرضا شجریان و حاوی جمله «خاک پای مردم ایران»، توسط غلامحسین امیرخانی طراحی شده است.
سنگ مزار استاد شجریان، خسرو آواز ایران بر مزار این هنرمند جاودانه نصب شد.

همایون شجریان با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرام خود از سنگ مزار پدرش، خبر نصب آن را اعلام کرد.

سنگ مزار استاد محمدرضا شجریان-محمدرضا شجریان- همایون شجریانبه گزارش بانگ، همایون شجریان روز هشتم دی اعلام کرد که سنگ مزار پدرش آماده شده است.

سنگ مزار محمدرضا شجریان-محمدرضا شجریان-موسیقی

همایون شجریان همچنین خبر داده بود که طراحی سنگ مزار استاد شجریان با دست خطی از خود مرحوم استاد محمدرضا شجریان و حاوی جمله «خاک پای مردم ایران»، توسط غلامحسین امیرخانی طراحی شده است.

زندگینامه استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان در یکم مهر ماه 1319 در مشهد چشم به جهان گشودند. به گفته خود استاد شجریان، ایشان از سن 5 سالگی شروع به خواندن آواز در خلوت کودکانه کرد. این هنرمند مردمی از سال سوم دبستان به تلاوت قرآن روی آوردند و یک سال بعد از آن در جوامع سیاسی آن دوران هم به همین کار روی آوردند.

در سال 1331 برای نخستین بار صدای استاد آواز از رادیو خراسان پخش شد.
استاد محمدرضا شجریان با نام مستعار سیاوش بیدگانی در رادیو مشغول به کار بودند، آن هم به دلیل این بود که پدر استاد شجریان می‌خواستند پسرشان در بین خانواده‌ها با چهره مذهبی و قاری قرآن شناخته شوند اما در سال 1350 پدر ایشان اجازه استفاده از نام اصلی ایشان را دادند.
جوانی استاد محمدرضا شجریان- محمدرضا شجریان-موسیقی
جوانی استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان در سال 1349 همکاری خود با برنامه‌های تلویزیون ملی ایران را آغاز می‌کند و همزمان به دریافت عنوان خوشنویس ممتاز نایل می‌شود.
استاد شجریان در سال 1352 به اتفاق جمعی از هنرمندانی مانند محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگفر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون، داود گنجه‌ای و  مقدسی و حدادی و دیگر هنرمندان، به سرپرستی استاد داریوش صفوت مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را بنا نهادند.

محمدرضا شجریان ابتدا در سال 1340 وقتی 21 ساله بود با فرخنده گل افشان ازدواج کرد که حاصل آن سه دختر و یک پسر بنام همایون بود. گل‌افشان هم مثل شجریان معلم دبستان بود و هر دوی آن‌ها در شهر قوچان تدریس می‌کردند و در همین شهر عقد کردند. این زندگی بعد از سی سال به طلاق و جدایی ختم شد.

در سال ۱۳۴۲ فرزند اول محمدرضا شجریان (راحله) متولد شد، در سال ۱۳۴۴ دختر دوم  محمدرضا شجریان (افسانه) در مشهد به دنیا آمد که بعدها به همسری پرویز مشکاتیان در می‌آید. دختر سوم محمدرضا شجریان مژگان در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۸ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۵۴ همایون متولد شد.

محمدرضا شجریان در سال 1370 در 53 سالگی با دختر 26 ساله بنام کتایون خوانساری ازدواج کرد و در سال ۷۶ فرزند دیگر شجریان به نام رایان از همسر دوم متولد می شود.

بیماری استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان در نوروز ۹۵ با انتشار یک کلیپ با موهای تراشیده خبر از یک مهمان قدیمی ۱۵ ساله داد که بعدها مشخص شد وی به سرطان مبتلا شده است.

شجریان از زمان اعلام خبر سرطان خود از سال ۹۵ دیگر در محفل‌های هنری حاضر نشد و کمتر کسی موفق به ملاقات با وی شد.

استاد شجریان=بیماری استاد شجریان-محمدرضا شجریان

جوایز و قدردانی از  استاد محمدرضا شجریان

 جایزه بنیاد آقاخان: در فروردین ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. هیئت داوران این جشنواره در بیانیه‌ای اعلام کرد: علت تقدیم این جایزه به محمدرضا شجریان نقش آفرینی مستمر او در غنی کردن میراث موسیقایی بشر، استادی بی همتای او در موسیقی و تأثیرگذاری اجتماعی او به عنوان یک موسیقی‌دان و معلم در ایران و خارج از مرزهای این کشور بوده‌است.در ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ مژگان شجریان به نیابت از پدر این جایزه را دریافت نمود. 

 

 نشان عالی هنر برای صلح : در شهریور ۱۳۹۶ در پنجمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» نشان عالی هنر برای صلح سال ۱۳۹۶ به محمدرضا شجریان و ۳ هنرمند دیگر اهداء شد. 

 

• نشان شوالیه : نشان شوالیهٔ ملی لیاقت در آیینی رسمی، شامگاه دوم تیر ۱۳۹۳ در سفارت فرانسه در تهران به شجریان اهدا شد. در این آیین؛ شجریان نشان عالی وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه را از برونو فوشه، سفیر فرانسه در تهران دریافت کرد و نامش در رتبه کسانی که این نشان را از دولت فرانسه دریافت کرده؛ ثبت شد.

 

 جایزه بیتا : جمعه ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۹ مراسمی با نام «سومین سال بزرگداشت ادب و هنر پارسی» در دانشگاه استنفورد آمریکا برگزار شد که طی آن سومین جایزه بیتا به دست بنیان‌گذارش بیتا دریاباری به محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی رسید.

 

 جوایز یونسکو و گرمی : در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد.

آلبوم‌های استاد محمدرضا شجریان

برخی آلبوم‌های زیر، آثار مشترکی بین محمدرضا شجریان با شهرام ناظری یا همایون شجریان می‌باشند. 

- چهره به چهره

- گلبانگ شجریان

- چاووش ۱ (به یاد عارف)

- چاووش ۲

- چاووش ۳

- چاووش ۶ (سپیده)

- چاووش ۷

- چاووش ۹ (جان جان)

- راز دل (خون جوانان وطن)

- خلوت‌گزیده

- انتظار دل

- پیوند مهر

- آستان جانان

- سرّ عشق (ماهور)

- بیداد

- نوا (مرکب‌خوانی)

- دستان

- دود عود

- ساز قصه‌گو و کنسرت بزرگداشت حافظ

- پیام نسیم

- دل مجنون

- سرو چمان

- آسمان عشق

- دلشدگان

- دیلمان

- رباعیات خیام

- چشمهٔ نوش

- بهاریه

- یاد ایام

- جان عشاق

- گنبد مینا

- پیغام اهل دل (همایون‌مثنوی)

- در خیال

- رسوای دل

- عشق داند

- شب وصل

- معمای هستی

- شب، سکوت، کویر

- آهنگ وفا

- آرام جان

- بوی باران

- زمستان است

- بی تو به‌سر نمی‌شود

- فریاد

- هم‌نوا با بم

- جام تهی

- ساز خاموش

- سرود مهر

- غوغای عشق‌بازان

- آه باران

- زبان آتش

- رندان مست

- مرغ خوش‌خوان

- رنگ‌های تعالی

- طریق عشق

 

خوانندهٔ تیتراژ فیلم :

دلشدگان (۱۳۷۰)

ابجد (۱۳۸۱)

زمستان است (۱۳۸۴)

پایان دفتر  زندگی  استاد  محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی پس از تحمل یک دوره بیماری پنجشنبه ۱۷ مهرماه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

محمدرضا شجریان طی سه چهار سال اخیر همزمان با تشدید بیماری بارها در بیمارستان بستری شده بود.

جزییات تشدید بیماری این هنرمند شناخته شده موسیقی ایران، زمانی رسانه‌ای شد که بهمن ماه ۹۸ خبر رسید که شجریان در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است. شرایطی که تا اسفند ماه نیز به صورت متناوب ادامه داشت.

این هنرمند باسابقه موسیقی ایرانی از ابتدای سال ۹۹ در چند نوبت به بیمارستان منتقل و در بخش مراقب‌های ویژه بستری شد که آخرین نوبت آن روز ۱۳ مهرماه بود.

 استاد شجریان

پیکر زنده‌یاد استاد شجریان طبق وصیت ایشان برای تدفین و خاکسپاری به زادگاهش مشهد مقدس منتقل و به خاک سپرده شد.

استادآواز محمدرضا شجریان موسیقی سنگ مزار

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید