تشییع هنرمندی که چسبندگی به هیچ دولتمردی نداشت

پرویز تاییدی-سینما-فیلم -اخبار سینمایی-هنر-اخبار هنری
کد خبر : 153562
تاریخ : 2 مهر 1397
یکر مرحوم پرویز تاییدی، صبح امروز در حالی تشییع شد که بهزاد فراهانی درباره این هنرمند گفت: «او مرد اخلاق بود اما دلیل اینکه تاییدی چرا در این سال‌ها خلوت را ترجیح داد، ناشی از همان مریضی‌ای است که صنوف ما را گرفته است.»

 مراسم تشییع پیکر پرویز تاییدی از فیلمسازان قدیمی سینما و مدرس و مترجم  تاثیرگذار تئاتر صبح امروز (دوشنبه دوم مهر) با حضور جمعی از سینماگران و اهالی تئاتر برگزار شد.

محسن امیریوسفی ، رییس کانون کارگردانان خانه سینما با اشاره به روز عزای عمومی و عرض تسلیت به بازماندگان اتفاق تروریستی اهواز گفت: «آقای تاییدی از جوانان دهه ۴۰ بود، آن هم دهه‌ای که یکی از دهه‌های تکرار نشدنی تاریخ مملکت است. با این حال نکته‌ جالب توجه در زندگی ایشان این بوده است که او از بانیان تله تئاتر در تلویزیون بوده، تله تئاتری که این روزها دیگر وجود ندارد.»

هیچ کس از تاییدی دلخور نبود

بهزاد فراهانی سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانی با اشاره به اینکه از اولین کسانی بوده که در سال‌های دور برای یک پروژه تئاتری از شکسپیر توسط پرویز تاییدی دعوت شده بوده است، بیان کرد: «آن پروژه را بعد از چهار ماه تمرین، تعطیل کرد و در توجیه این کار گفت، من بلد نیستم کسانی را تاب بیاورم که به هم دروغ می‌گویند و از ویژگی‌های بارزش همین بود که مرد اخلاق بود و فکر نمی‌کنم کسی بوده باشد که از او دلخوری یا ناراحتی به دل داشته باشد.»

صدا و سیما ملی نیست

فراهانی ادامه داد: «پرویز تاییدی هیچ گونه چسبندگی به هیچ دولتمردی نداشت ولی این که چرا در این سال‌ها خلوت را ترجیح داد، ناشی از همان مریضی‌ای است که صنوف ما را گرفته است. به این ترتیب چون از هم منفک شده‌ایم این صدا و سیما که آن را اصلا ملی نمی‌دانم، حقوق ما را نادیده گرفته و این همه سال است که تئاتر چندان جایی در آن ندارد.»

این بازیگر و کارگردان تئاتر همچنین اظهار کرد: «ما ارتش بزرگی از اندیشه و مهربانی هستیم. پرویز به قدری تنها بود که من الان خجالت می‌کشم که بگویم ؛ ۴۰ سال بود نه او به منزل من آمده بود و نه من رفته بودم. اما نمی‌دانم چرا رفتگان ما حسرت‌مند می‌روند در حالی که او منزه بودن اندیشه را به ما یاد داده بود.»


در ادامه مراسم، هوشنگ گلمکانی ، منتقد سینما نیز درباره این هنرمند گفت: «آشنایی نزدیکی با آقای تاییدی نداشتم ‌و برخورد جدی نداشتیم‌ که البته این به روحیه ایشان هم برمی‌گشت و همین را در مراسم امروزشان که چندان جمعیتی حضور ندارد، می‌بینیم.»

تشییع جنازه پرویز تاییدی

کتاب تاییدی مرجع بازیگران تئاتر بود

گلمکانی درباره تحصیلات تاییدی در آلمان نیز توضیح داد: «وجه تئاتری کار ایشان سنگین و قابل دفاع است و وجه فعالیتش در زمینه نوشتن و ترجمه هم بسیار پررنگ است از جمله کتاب بازیگری استانیسلاوسکی که تا سال‌ها برای بازیگران تئاتر مرجع بود که البته آن زمان بازیگرانسینمااصلا استانیسلاوسکی را نمی‌شناختند.‌»

منوچهر شاهسواری ، مدیرعامل خانه سینما، مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان، مریم معترف و... از دیگر حاضران این مراسم بودند.

همچنین در پایان این مراسم نیز اعلام شد که مراسم ختم مرحوم تاییدی روز پنجشنبه پنجم مهر از ساعت 16:30 تا 18 در مسجد پیامبر اعظم (ص) واقع در خیابان شریعتی برگزار خواهد شد.

پرویز تاییدی کارگردان تئاتر محسن امیر یوسفی

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید