«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» نگاهی نو به موسیقی ایرانی

موسیقی-آلبوم-جدید-ایرانی -اینک دریچه‌ای به بیکرانگی
کد خبر : 153397
تاریخ : 15 شهریور 1397
آلبوم «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» به آهنگسازی حامد فکوری و مقداد شاه حسینی و خوانندگی اشکان کمانگری از سوی انتشارات فرهنگ فیلم تهران منتشر و رونمایی می‌شود.

فارس-آلبوم «اینک دریچه ای به بیکرانگی » به آهنگسازی حامد فکوری و مقداد شاه حسینی و خوانندگی اشکان کمانگری از سوی انتشارات فرهنگ فیلم تهران منتشر و رونمایی می‌شود.
 
«اینک دریچه ای به بیکرانگی» ، حاصل تلاش و تفکر بیست ساله آهنگسازان آن برای شکل گیری این آلبوم است که در قالبی نو از موسیقی ایرانی به مخاطبان عرضه می‌شود.

این اثر که بر اساس اشعاری از اخوان ثالث و حسین منزوی شکل گرفته و توسط نوازندگان گروه «اینک» متشکل از حامد فکوری و مقداد شاه حسینی نوازندگان تار، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، نگار نوراد نوازنده ویلنسل ، پوریا فرجی نوازنده سنتور و فرهاد صفری نوازنده تنبک و زروان نواخته شده، جمعه ۱۶ شهریورماه ساعت ۱۷ در قالب مراسمی با حضور هنرمندان موسیقی در شهر کتاب دانشگاه رونمایی می‌شود.

حامد فکوری آهنگساز و نوازنده تار درباره فضای این اثر گفت: ارکستراسیون این آلبوم،ارکستراسیون کلیشه‌ای موسیقی سنتی نیست و در آن از افکت‌های صوتی در کنار سازهای الکترونیک و سازهای غربی استفاده کردیم. در واقع می‌توان گفت که ارکستراسیون به نوعی تلفیقی است و روند کار یک آلبوم سنتی را طی نمی‌کند و به همین جهت هم از اشعار نو همچون اخوان ثالث و حسین منزوی بهره بردیم.

وی ادامه داد: قطعات این کارها حدود بیست سال پیش توسط من و مقداد شاه حسینی زمانی که  هم دانشکده‌ای بودیم به صورت جداگانه ساخته شده و در طول این سالها صیغل خورده و از آنجایی که تفکرات مشترکی در ساخت آنها حاکم بوده توانستیم با تنظیم جدید آنها را در یک آلبوم قرار دهیم.

این نوازنده تار با ابراز تاسف از فضای کنونی موسیقی ایرانی بیان داشت: متاسفانه فضای گوش کردن موسیقی ایرانی به سمت تک آهنگها در فضای مجازی رفته که خیلی خوشایند نیست چرا که موسیقی ایرانی موسیقی سلسه‌وار است و همانند یک رمان بایستی از ابتدا تا انتهای آن را گوش کرد و ما نمی‌توانیم به صورت تک ترک مثل موسیقی پاپ با آن برخورد کنیم که امیدوارم طرفداران موسیقی ایرانی  به سمتی بروند که آلبوم را تهیه و از ابتدا تا انتهای آن را گوش کنند که بتوانند با روایت کار روبرو شوند.

مقداد شاه حسینی دیگر آهنگساز این آلبوم نیز با اشاره به انتشار این آلبوم گفت: در شرایطی که موسیقی ایرانی به صورت منزوی به کار خودش ادامه می‌دهد چنین کارهایی در فضای امروزی موسیقی ایرانی شاید بتواند مقداری فضا را برای کسانی که می‌خواهند با موسیقی ایرانی آشنا شوند، جذاب‌تر کند چرا که آلبوم«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» قابلیتهای موسیقی ایرانی را نشان می‌دهد که می‌تواند خودش را هم با تغییرات شرایط اجتماعی و سلیقه‌های متفاوت وفق دهد.

وی افزود: امروزه آثار در زمینه موسیقی صرفا سنتی و یا صرفا موسیقی ارکسترال ارائه می‌شود و سازهای ایرانی فقط به عنوان یک تزئین در ارکسترهای امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد بر این اساس ما در شکل‌گیری این سعی کردیم این دو فرهنگ مقداری با هم تنیده شوند و سازهای کلاسیک و افه‌های صوتی  را به خدمت خودمان در آوریم.

در ادامه اشکان کمانگری خواننده آلبوم "اینک دریچه ایی به بیکرانگی " افزود: دیگر حتی زمانی برای تاسف خوردن هم باقی نمانده، به نظرم اثر را باید ارائه کرد خودش راهش را طی می‌کند و مخاطبی که آن اثر را دوست می‌دارد بعدا سراغش را میگیرد. غیر از این اگر باشد کاریست که مخاطب ندارد و نمیشود مردم را مجبور کرد آن را بشنوند، مضاف بر این نباید موسیقی سنتی را به‌لحاظ فروش با موسیقی پاپ مقایسه کرد اما در همین وانفسا هم اگر کپی‌رایت داشتیم میشد آمار دقیق‌تری از پاسخ جامعه و اقبال یک اثر گرفت.

موسیقی آلبوم ایرانی اشکان کمانگری حامد فکوری مقداد شاه حسینی

حتما دیدگاه خود را به ما بگویید ...

سلام من هستم . به نظر من

ضمنا از طریق ایمیل میتوانید با من در تماس باشید .

نظرم را ثبت کنید